23 || Nejlíp Tudy || nitschman.com | CovidPlus.eu | 27Lang.com | DrugsLab | JakJsemPotkal |
27Lang.com : Česky | English | Deutsch | Български | Dansk | Eesti | Español | Français | Gaeilge | Italiano | Hrvatski | Latviešu | Lietuvių | Lëtzebuergesch | Magyar | Malti | Nederlands | Polski | Português | Română | Slovenčina | Slovenščina | Suomi | Svenska | Ελληνικά |
Dnes je svátek má, jaký je týden ?
Vesmírné pohony
Vše co je zde uvedeno je chráněno autorským zákonem. Použití textů, dílčích textů pouze se souhlasem autora. Dílo začíná zde: Tato stránka zveřejňuje názory virtuální osoby. Tato stránka nemá návodnou funkci.

Stránka je vzatá jako rukopisná, bez oprav chyb a překlepů. Odborná redikce zajištěna jen pro části s masivní návštěvností.
EU | Vyberte si Váš jazyk: Čeština |

VESMÍRNÉ POHONY

8. listopadu 2022 (SEČ) 20:05

Jak cestovat rychle a spolehlivě vesmírem

Značky, štítky a poznámky: vesmír, vesmírné pohony

Než to rozjedeme chci říct, že je to třetí den co píšu zcela vážně, žádné zkoušky "jesli to výjde". Čili od 1.1.2020 necelé dva roky. Toho prvního ledna padlo rozhodnutí. Ano budu spisovatel. Přesněji autor. Ještě doplním tři věci. Toto téma je zpracováno na přání kamaráda. Téměř před padesáti léty jsem zapojil a rozsvítil LED diodu, která svítí do dnešního dne a zřejmě to bude minimálně v česku rekordní dioda :) a možná i na světě (užší souvislost příjde dál). A konečně třetí věc, hele není to věc, je to pocit. Dnes jsem poznal jaký to je slastný pocit, když se mi vrátí lidi na knížku, stránku, jak to člověku dá energii (ne energii, té mám dost, ale takový endorfinový slastný strkanec) jít dál. A je to fakt úžasné. Vůbec se nedivím autorům hitů, že jsou odtržení od reality. Jste prostě v rauši. Nejde přitom o peníze. Ty logicky přicházejí samy, ale euforické je právě uvědomění si toho zájmu. Slastné. Ok, vesmírné pohony (nepsal jsem právě o vesmírných pohonech ?).

Samozřejmě, že to byly vesmírné pohony a to ty nejlepší ze všech. Tím jsme u rozdělení vesmírných pohonů. Nejmodernější jsou ty psychoaktivní, ty nejúčinnější jsou laserové (a tady jsme blízko LED technologii), jaderné a fúzní, ostatní nazveme tradiční. Psychoaktivní budou znít jako podivně, ale nenechte se mýlit mohou tvořit podstatnou část vesmírných pohonů. Laserové, jaderné, fúzní, ale taky fotonové plachetnice tvoří širokou část vesmírných pohonů, které využívají jak částice. Můžeme je klidně v celé skupině nazvat přesněji částicové. Poslední skupinu tvoří pohony ostatní a tady můžeme používat nepřesné označení chemické, přesnější by bylo molekulární, ale to je zase zavádějící. Uvidíme jak se nám název ustálí dál.

Když se chce, všechno jde. Psychoaktivní pohony těží z nádherné lidské vlastnosti. Když něco skutečně chcete stane se to. Je to pohon zdaleka nejneuvěřitelnější, ale to byly částicové pohony před stovkami let taky. Molekulární nebo chemické by se daly i před tisícovkou let nejen obhájit, ale taky reálně předvést tady na Zemi. Takže máme za sebou první porovnání tří základních vesmírných pohonů.

Pak tady ještě máme skupinu způsobů, nikoli pohonů, proto není (tato skupina) čtvrtou skupinou v pohonech. Když využijete sílu gravitace a to nejen mechanicky (náběh na gravitaci planety a vystřelení z vlivu), ale i v deformaci času nebo prostě použijete zkratku v podobě červích děr a prostoročasových anomalit. Tím se tady zatím zabývat nebudeme, ale jde o praktické řešení (urychlování přes gravitaci objektů) nebo teoretické předpoklady (červí díry a další spoje a zkratky ve vesmíru).

Chemické, molekulární a mechanické pohony

Maximální možná rychlost max v jednotkách procent rychlosti světla, při maximálním využití všech možností a sečtení.

Standardní vesmírný pohon je založen na fyzikálním principu akce a reakce. Jednoduše když jako astronaut vystřelíte z pistole, pak náboj poletí rychostí přiměřenou jeho váze (nikoli hmotnosti) v poměru k vaši váze a vy poletíte opačným směrem menší rychlostí právě v poměru vah náboje a vás :) Prostě když dáte někomu facku, ruka se zastaví, ale hlava poodletí. Akce, reakce. Dokonalost vesmíru, žádné tření, žádné zábrany. Současné raketové motory jsou právě chemické, čili probíhá slučování molekul, takže chemické = molekulární. Právě každá molekula je nositelem hybné energie. Přestože se jedná o veskrze primitivní technologii byla vypracována k samotné dokonalosti a je nádherná. Zřejmě největší úžas způsoboval provoz raketoplánů. Skutečných vesmírných korábů. Letěl v raketoplánu znamenalo být v prvním skutečným sci-fi plavidle, tak jak si ho většina z nás představí. Prostor pro řízení s širokým výhledem na hvězdy, vesmírný prostor, možnost ubytování, plná manevrovatelnost v kosmu, možnost připojení k vesmírné stanici nebo doprava nákladů a servis vzdálených družic a plný samostatný návrat na Zemi. Jediné co chybělo bylo přistání a vzlet z Měsíce (Marsu). Ale to už jsme u úplně jiné technologie.

Částicové, laserové, jaderné a fúzní pohony

Rychlosti se blíží poloviční rychlosti světla, dosažení je energeticky extrémně náročné (ale to není problém).

Tak a tady jsme v části, pro kterou celé moje malé dílko Vesmírné pohony vzniklo. Pojďme se zasnít, ale přitom budeme snít ve zcela reálných a dnes už uskutečnitelných dimenzích. A to je ta nejlepší zpráva. Ještě před třiceti léty bysme nemohli zrealizovat "na koleně" nic z našich současných představ. To "na koleně" je extrémně důležité. Protože pokud už je něco tak daleko, že to jde použít i v garáži znamená to, že se všechno rychle posune dopředu dál. Laserový pohon je přesně takový. Laser je ve zkratce dokonale usměrněný proud světla. Žádný zmatek a chaos jako běžná žárovka. Laser je jako armáda. Ne masy občanů, ale přesně a jasně organizování vojáci. Jako vojenská přehlídka. Laser je dokonale uspořádané světlo. Každý foton "ví" kam patří a kterým směrem míří. Foton jako nejmenší část světla si můžeme představit jako písek. Když jej budete sypat z dlaně nic se neděje. Stačí změnit proud sypajícího se písku do ostrého směru a máme v ruce účinnou pískovačku. Můžeme čisti nebo řezat pískem. Podoběn jde směrovat proud molekul vody a můžete řezat , čistit vodním paprskem. Prakticky stejně funguje laser jen na úrovní částic. Písek je na úrovni obrovských skupin molekul, voda na úrovni mnoha molekul až jednotlivých molekul, ale laser tam jsme na samotné podstatě. Laser, fotony a částice patří k sobě. Je to jeden svět.

LED dioda. Zapojil jsem ji před necelými padesáti léty a stále svítí. Není to žárovka, nemá vlákno, vlákno se nemůže přetrhnout. Samozřejmě i špatně navržená LEDka se může zničit, ale padesát let to už jde cestovat vesmírem, na LEDce :) LEDka je emisní zdroj nikoli na základě nepřímého (žárovka rozžhaví vlákno a to emituje fotony), ale přímého (konkrétně vyrobený polovodičový přechod emituje fotony) záření, emitování. LED můžeme efektivně regulovat. LED může být laserová. LED září dokonale dlouho. Dokonalý vesmírný pohon jako LEDka ? Ano i ne. Sci-fi literatura běžně pracuje s fotonovými motory. Ale jak funguje fotonový pohon ? Vemte si do ruky laserové ukazovátko. Rozsviťte. Právě jste spustili miniaturní laserový vesmírný pohon. Má malou sílu, malý tah, ale právě je to malý vesmírný pohon. Když laserové ukazovátko necháte svítit ve vesmíru za několik let zjistíte, že vám mizí z dohledu. Pro vesmírné lety potřebujeme něco co bude fungovat desítky i stovky let. Moje LEDka stále ještě svítí. Laserový pohon může reálně jako fotonový pohon fungovat dlouhé desítky let. Potřebuje pořádný výkon a pořádný výkon dá fotonovému vesmírnému pohonu tah a s tahem příjde i zrychlení a pak i rychlost. Tak jednoduché to je. Fotonové motory umíme vyrobit.

Jaderné a fúzní motory. Nejsou natolik jednoduché jako fotonové motory, ale budou jistě tvořit důležitou skupinu pohonů. Můžeme je rozdělit na několik základních skupin. Nejjednodušší jsou jaderné systémy analogické jaderným pohonům na atomových ponorkách nebo jaderným bateriím na majácích. Každý princip je jiný, ale oba používají jako palivo těžké, složité, rozpadající se prvky. Takové pohony jsou praktické a svým způsobem tradiční (prakticky zvládnuté). Izotopové motory už pohánějí malé družice. /plně jiný level jsou fúzn pohony. Představa je taková, že vezmem pár atomů nejlehčích prvků (typicky vodík nebo hélium) a v dostatečně silném prostředí (typicky manetické pole) dojde k jejich sloučení, následuje termojaderný výbuch, exploze hypermasivního množství energie. Při nasměrování takové energie do prostoru řízené "výpustě" by jednotlivá kvanta energie působily podobně jako tradiční chemický pohon. Jen vmasivním měřítku (pohon pro obrovské vesmírné koráby v rozměrech kilometrů).

Dál nás čekají částicové plachetnice, vlnové generátory, štěrbinové pohony a rezonátory. Ano to vše už umíme vyrobit.

Psychoaktivní pohony

Běžné nadsvětelné rychlosti, kvantové hyperokamžité přesuny, rychlost zaniká není parametrem. Dosažení je jen otázka vůle.

Pokud jsou chemické pohony postavené na pohybu molekul, pokud jsou laserové a jaderné pohony postavené na vlnění a pohybu částic, potom psychoaktivní pohony můžeme vnímat jako pohony z oboru strun. Pokud chemické motory považujeme za praktické, fotonové za teoretické s možnou praktickou realizací, potom psychoaktivní pohony jsou snové a to jak teoreticky, tak i prakticky. Vesmír jako holografický model, myšlenka jako hlavní podstata vesmíru. Psychoaktivní pohony jsou pohony příštího století. Pokud nebudou obejity jako řecký parní motor, následně zapomenuty a vynoří se až jako nitschmanovy motory v třetím tisíciletí :)

Ostatní, až bláznivé pohony

Už jste slyšeli o funkční odstředivce pro vystřelování družic ? Ano, to je taky pohon, patří do první skupiny mechanických pohonů, ale je tak bizarní nebo snad i geniální, že si zaslouží samostatnou skupinu ostatních, až bláznivých nápadů. Prostě jako kámen a prak. Roztočíte prak s šutrem a vyhodíte otevřením praku. Když to umíte načasovat kámen letí tam, kam potřebujete, když to neumíte načasovat může letět kámen za vás a v horším případě na vás :) družicový odstředivý prak skutečně existuje a je testován v USA. Velký setrvačník se roztočí i s družici umístěnou na rameni a ve vhodný čas ji vyhodí do nebes. Družice nabrala takovou energii, že vyletí jako raketa a doletí až za atmosféru Země. Doletí kam potřebujete. Nebo ne ? Pro další pohyb ve vesmíru může mít pomocné motory. Vhodné jen pro krátké vzdálenosti a samozřejmě bez lidské posádky.

Co si náklady ve vesmíru přehazovat ? Jedno elektromagnetické dělo na Měsíci, druhé na Marsu. Naložíte náklad pro Mars na Měsíci, zmáčknete tlačítko a elektromagnetické dělo náklad pošle na Mars. POtřebujete z Marsu poslat náklad na Zem, jednoduše naložíte na elektromagnetické dělo a zamíříte na Měsíc :) realita blízkých let ? MOžná. Elektromagnetická děla už existují a jsou mimořádně efektivní s levným provozem.


------ populárně i odborně ------

Kosmonautix.cz: Pět zajímavých mezihvězdných pohonů současnosti

------ poděkování ------

Davidu Kilingrovi z Hradeckých delikates.

------ poznámka pod čarou ------

Ne

------ motto ------ ------ slogan ------ ------ 24Board ------

Pračka jako vesmírný pohon ? Skutečně může odstředivka pohánět vesmírnou loď a další vesmírné pohony najdete na www.nitschman.com/Space

free counters
i1
ssid: